بهترین مرکز مشاوره کرج را چگونه پیدا کنیم؟

مشکلات مربوط به روح و روان بسیار مهم هستند و به همین خاطر همیشه افراد به دنبال بهترین روانشناس یا یک مرکز مشاوره خوب می گردند. اما مشکل اینجاست که خوب بودن یک مفهوم نسبی بوده و هرکسی برای آن تعریفی دارد. برای مثال ممکن است شما تعریف یک مشاوره خانواده را از دوستتان بشنوید اما پس از مراجعه به آن راضی نباشید یا حتی ممکن است تبلیغ یک مرکز مشاوره را در سایتی ببینید و در عمل نتیجه خوبی از آن مرکز نگیرید. پس این سوال پیش می آید که چه کار باید کرد؟ به چه کسی اعتماد کنیم؟

راه حل های اولیه برای شناخت بهترین مراکز مشاوره

نگران نباشید! با اینکه پیدا کردن بهترین ها کار سخت و حساسی است اما غیرممکن نیست. همیشه شناخت و کسب آگاهی بیشتر در یک زمینه به داشتن انتخاب بهتر کمک می کند. مثلا فرض کنید قصد خرید یک گوشی موبایل را دارید. در ابتدا از دوستانی که در این زمینه اطلاعات خوبی دارند، پرس و جو می کنید، بعد در سایت های معتبر بر اساس میزان بودجه و ویژگی های مورد نظرتان سرچ می کنید. یک لیست از گوشی هایی که به نظرتان خوب است تهیه می کنید و درباره امکانات و کارایی هر کدام می خوانید، نظرات کاربران دیگر را بررسی می کنید و در نهایت یکی را برای خرید انتخاب می کنید. قطعا اگر همه این مراحل را انجام دهید نسبت به زمانی که بدون هیچ آگاهی اقدام به خرید می کنید، نتیجه بهتری می گیرید.

در رابطه با پیدا کردن یک مشاوره خوب هم همین امر صادق است و نکات اولیه ای وجود دارد که با در نظر گرفتن آن ها، نتیجه خیلی بهتری می گیرید. پس بیایید به سوال اصلی “چطور یک مرکز مشاوره خوب پیدا کنم؟” برگشته و پاسخ آن را در چند نکته خلاصه کنیم:

 1. تهیه یک لیست از مشکلاتی که دارید یا دلایلی که می خواهید به یک روانشناس مراجعه کنید

شاید به نظرتان انجام این مرحله اهمیتی نداشته باشد اما در اصل خیلی مهم است. برای مثال زمانی که شما می دانید برای مشکل رفع اضطراب دنبال مشاور می گردید با زمانی که در خانواده دچار مشکل شده و می خواهید به مشاور مراجعه کنید، تفاوت هایی وجود دارد.

 1. مطالعه درباره انواع مشاوره و خدمات قابل ارائه در مراکز مشاوره

حالا که درباره مشکل خودتان به شناخت رسیده اید، وقتش رسیده است که درباره انواع مشاوره و خدماتی که هر کدام انجام می دهند، اطلاعاتی کسب کنید. برای هر مشکل باید به متخصص همان حوزه مراجعه کرد. مسلما زمانی که شما در خانواده دچار مشکل شده اید بهتر است به یک مشاوره خانواده خوب مراجعه کنید نه مشاوری که در زمینه رشد فردی فعالیت می کند.

 1. تهیه یک لیست از معیار های مهم و تأثیرگذار در انتخاب بهترین مشاور

برای درک بهتر این مرحله به مثال خرید گوشی برمی گردیم. هنگامی که شما می خواهید یک گوشی بخرید ممکن است فاکتور هایی مانند قدرت باتری، کیفیت دوربین، مقدار حافظه، تعداد سیم کارت و مواردی از این دست را در اولویت قرار دهید. برای انتخاب یک مشاور هم قطعا معیارهایی وجود دارند که برای شما اولویت بیشتری دارند. اما در رابطه با انتخاب مشاور و روانشناس تعدادی معیار کلی وجود دارند که در ادامه بررسی می کنیم.

 1. نوشتن لیست مشاورین منتخب و جمع آوری اطلاعات درباره آن ها

پس از انجام سه مرحله قبلی نوبت آن می رسد که با توجه به نوع نیاز، تخصص روانشناس و معیارهای مورد نظر، در اینترنت جستجو کرده و لیستی از مشاورینی که با معیارهای شما هماهنگی دارند را جمع آوری کنید. همچنین برای جستجوی هدفمند تر می توانید از سایت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند و مراکز مشاوره را معرفی کرده اند، کمک بگیرید.

برای مثال سایت zocdoc یک سایت خارجی است که به کاربران این امکان را می دهد تا نزدیک ترین روانشناس و مشاور را در نزدیکی خود پیدا کنند. نکته جالب این سایت این است که اطلاعات کامل هر مشاور و نظرات مراجعه کنندگان دیگر را به طول کامل نمایش می دهد و همین موضوع باعث شده، انتخاب برای کاربران بسیار ساده شود. (البته این سایت چون خارجیه باید فیلترشکنتون روشن باشه)

به عنوان نمونه فارسی این نوع سایت ها می توان سایت کرج را نام برد که لیستی از مراکز مشاوره کرج را معرفی کرده و شما با مراجعه به صفحه هر کدام از مراکز می توانید، به اطلاعات آن ها، خدماتی که انجام می دهند و نظرات سایر مراجعه کنندگان دست یابید. همچنین این سایت یک قابلیت جالب دارد که شما با کلیک روی دکمه انتخاب محله در بالای صفحه می توانید مراکز مشاوره در مناطق مختلف کرج مثل گوهردشت، عظیمیه، مهرشهر، فردیس و … را پیدا کنید.

 1. انتخاب نهایی

حالا که لیستی از مشاورین در اختیار دارید، نوبت به انتخاب نهایی می رسد که بر اساس اولویت های شما انجام می شود. در واقع شما یک لیست از بهترین مشاوران جمع کرده اید و با توجه به اولویت هایتان بین آن ها انتخاب می کنید. مثلا ممکن است نزدیک بودن مرکز مشاوره به محل زندگی برای کسی مهم باشد در صورتی که برای شخص دیگری هزینه ویزیت یا سابقه آن مشاور در اولویت باشد.

معیارهای انتخاب یک مرکز مشاوره خوب

همانطور که قبل تر توضیح دادیم، هر کسی ممکن است معیارهای متفاوتی برای انتخاب مشاور داشته باشد با این حال برخی از معیارهای کلی انتخاب یک مرکز مشاوره یا روانشناس خوب عبارتند از:

 1. تجربه

یک مشاور با تجربه بر اساس تجربه ای که دارد راحت تر می تواند یک جلسه درمانی را مدیریت کند و حتی بسیاری از موارد را قبل از اینکه شما به زبان بیاورید، متوجه می شود. علم روانشناسی بسیار گسترده است و نمی توان برای همه افراد یک روش درمانی یکسان را در نظر گرفت. به همین خاطر اینکه مشاور بتواند با شناخت شما و در نظر گرفتن شرایط زندگیتان شما را راهنمایی کند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

 1. داشتن مجوز قانونی

ممکن است برخی از مراکز بدون داشتن مجوز قانونی، خدمات روان درمانی مختلفی ارائه کنند. در حالی که انجام هر گونه خدمات تشخیصی یا درمانی در حوزه روانشناسی و مشاوره نیازمند مجوز و اخذ پروانه از سازمان نظام روانشناسی یا سازمان بهزیستی کشور است.

 1. حضور متخصصان روانشناسی در حوزه های مختلف

روانشناسی و مشاوره حوزه های تخصصی مختلفی مانند خانواده، کودک و نوجوان، تحصیلی، شغلی و … دارد. مراکزی که برای هر یک از این حوزه ها متخصصین جداگانه ای دارند عملکرد خیلی بهتری دارند.

 1. به روز بودن دانش و استفاده از روش های جدید

نوع خدمات درمانی قابل ارائه در یک مرکز مشاوره بسیار مهم است. در واقع به روز بودن علم و آگاهی یک روانشناس اهمیت زیادی دارد که نباید از آن غافل شد.

 1. تنوع در ارائه خدمات

برخی از مراکز مشاوره در کنار خدمات مشاوره حضوری، به صورت آنلاین و تلفنی هم مشاوره می دهند. و وجود چنین امکانی بسیار ارزشمند است. به ویژه در این روزها که همگی درگیر بیماری کرونا هستیم و ترجیح می دهیم در خانه بمانیم و از خدمات آنلاین استفاده کنیم.

 1. موقعیت مکانی مرکز مشاوره

نزدیک بودن مرکز مشاوره ای که انتخاب می کنید به محل زندگی شما، کار شما را خیلی راحت تر می کند. در واقع این روزها همه افراد درگیر مشغله های روزانه خود هستند و به ندرت تایم آزاد پیدا می کنند. به همین خاطر زمان ارزش زیادی پیدا کرده و کسی دلش نمی خواهد زمان با ارزشش را برای پیمودن مسیرهای طولانی هدر بدهد. شاید در گذشته همه برای مراجعه به یک پزشک خوب، مجبور بودند به تهران بروند اما در حال حاضر در هر شهری می توان متخصصین بسیار حاذقی پیدا کرد. مثلا اگر شما در کرج زندگی می کنید به جای اینکه ساعت ها یک متروی شلوغ یا گیر افتادن در ترافیک را تحمل کرده و به تهران بروید می توانید تنها با یک کلیک ساده روی این لینک به هدفتان برسید و یک مشاور خوب در نزدیکی محل زندگی خودتان پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید